vinforum
 
Avansert søk
 
   Forsiden
   10 på topp
   Restauranter
   Ukens vin
   Vinbloggen
   Diskusjonsforum
   Nyhetsbrev
   Jancis Robinson
   Nyhetsarkiv
   Om Vinforum
   Abonnement
   Vinakademiet
   Annonsere
   Kontakt

 
 
 

Ukens vin: Sommelig silvaner

Frankenviner har lenge vært mangelvare på det norske markedet, og selv om det nå begynner å hjelpe på utvalget, er det fortsatt mange middelhavsfarere i det norske tilbudet. Frankenvinene er særlig kjent for sin slanke, syrlige, tørre og lett mineralske stil, men når mange produsenter velger å høste så sent som mulig til sine beste viner, og ofte inkluderer en viss mengde botrytisangrepne druer, angivelig for å oppnå større kompleksitet, ja, da mister vinene mye av den elegansen som er et av regionens fremste varemerker.

Mange av de mest kjente produsentene i Franken har en mange hundreårig lang historie å vise til. Det gjelder blant annet Juliusspital, Bürgerspital zum Heiligen Geist, Fürstlich Castell’ches Domänenamt og Graf von Schönborn. Men faktisk er en av de beste produsentene i dagens marked en nykomling ved navn Rudolf May, som etablerte sitt Weingut så sent som i 1999. Og det attpåtil i en del av Franken som ikke har noen spesielt velrenommerte vinmarker. Rudolf May eier ca 10 ha vinmarker i Eberstal nær Retzstadt nordvest for Würzburg, og hans to beste vinmarker er Langenberg og Benediktusberg. Eneste andre produsent i denne delen av Franken er det lokale kooperativet, som ikke akkurat fremstår som en pådriver for kvalitet.

Ukens vin er Mays Kalkmineral Kabinett Trocken 2009, som kommer fra nettopp vinmarken Retzstadter Langenberg og som fremstår med stor eleganse og en distinkt mineralitet fra vinmarkens kalkholdige jordsmonn. Vinen er tankgjæret og knusktørr og vil ventelig tåle noen års lagring, selv om den er frenragende å nyte allerede i dag.

Kalkmineral Silvaner Kabinett Trocken 2008
Rudolf May, Franken
#52498, kr 146
Frisk og tiltalende silvaner med innslag av epler, blomster og et streif av lime og mineraler på duft. Slank og syrlig vin med god lengde og preg av epler og mineraler også i munnen og et ørlite bitter streif i finish.

Mat: skalldyr, fisk, kylling

Publisert: 17 juni.2010

    Tilbake